Bicyklovanie

Výmena lanka na bicykli

Pre citlivé ovládanie bicykla sú základným predpokladom dobre namazané lanká s hladkým chodom. Zistíme, že pri pravidelnej kontrole a výmene sa poškodenie laniek vyskytne iba ojedinele. Pre brzdy, predovšetkým u horských a kombinovaných bicyklov, použijeme najsilnejšie lanká, ktoré sú pre náš systém vhodné. Silné lanká sú pevnejšie a menej náchylné k predĺženiu a majú lepšiu účinnosť. Lankové systémy u bŕzd a prehadzovačov sa líšia od bicykla k bicyklu, ale ich údržba je v zásade podobná.

Vo veľkej časti sveta sa pre zadnú brzdu používa pravá brzdová páka (vo Veľkej Británii sa bežne ľavá brzdová páka používa pre zadnú brzdu).

Strihanie lanka

Nadbytočné lanko nestriháme, pokiaľ nebolo pretiahnuté lankovodom brzdového lanka a upevňovacou skrutkou (po od-strihnutí sa koniec lanka môže rozstrapkať a prevlečenie je potom veľmi ťažké).

ÚPRAVA LANKOVODU

Najskôr nožom rozrežeme vonkajší PVC povlak tak, aby sme obnažili kovový kryt, a potom ho upravíme tak, aby lanko mohlo voľne prekízávať.

Vhodné náradie

Používajte kvalitné kliešte na lanká - obyčajné cvikacie kliešte by lanko roztrieštili. Nikdy lanko neprerezávame tak, aby vznikol čistý rez - stačí stlačiť konce klieští.

Koncovky lanka

Po tom, ako bolo lanko zatiahnuté a jeho zvyšok odstrihnutý, zovreme kliešťami na konci lanka čapičku, aby sa zabránilo jeho rozpleteniu.


Komentáře k článku.

Úver na cokolvek

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok