Bicyklovanie

Príprava bicykla

Vráťme sa k príprave bicykla pred jazdou. Nastavte si bicykel tak, aby sa vám dobre šľapalo a riadilo. Skontrolujte či všetky prevody a brzdy fungujú správne. Je veľmi dôležité mať sedlo a riadidlá v správnej výške. Ak je sedlo príliš nízko, sú príliš namáhaná kolená - postranné kolenné väzy a predovšetkým úpon priame hlavy štvorhlavého stehenného svalu pod jabĺčkom. Ak je sedlo príliš vysoko, nie je možné plne uplatniť silu našich svalov. Dôležité je správne nahustenie pneumatík. Pokiaľ sú príliš tvrdé, bicykel kopíruje terén do všetkých dôsledkov a jazda je veľmi nepríjemná. Ak je pneumatika mäkká, hrozí riziko prerazeniu. Je dobré sebou voziť drobné náradie. Horský bicykel umožňuje umiestnenie niekoľkých tašiek a brašniček, kam sa najnutnejšie servisné výbava bez problémov vojde. Čo máme voziť so sebou vrátane malej lekárničky sme si už uviedli v druhej kapitole.

Na všetky technické úpravy, to znamená sedla, brzdy, výšky riadítok, nastavenie dĺžky laniek, nastavovanie prehadzovačky apod, existuje celý rad technických fines a prípravkov. Môžeme povedať, že teraz sa už bicykel nastavuje podstatne jednoduchšie ako v minulosti. Napriek tomu však ak nie sme vyloženie kutilovia, niektoré nastavovači práce zverme radšej odborníkom. Každá špecializovaná predajňa má zvyčajne svojho servismanov. Potom máte istotu, že daná súčiastka bude fungovať správne a hlavne bezpečne.

Je užitočné, ak sme schopní zvládnuť napríklad opravu defektu a opravu prasknutého reťaze, čo sú dve hlavné chyby, ktoré sa môžu pri jazde v teréne vyskytnúť. Ďalšie poruchy nám môžu znepríjemniť jazdu, ale väčšinou sme schopní aspoň dôjsť do nejakého miesta, kde nám pomôžu. Jedná sa o nastavenie prehadzovačky aj prešmykovača, zdeformované koleso, vycentrovanie kolesa pomocou uťahovanie a povoľovanie lúčov apod


Komentáře k článku.

Úver na cokolvek

Vytvořenou službou WEP.sk - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránok